Skip to main content
Examination
apply for central counselling admission Filling Of Form documentation verification Pay Fees Confirm Admission
News & Events
Notices
Online Payment
  1. Home
  2. Campus Life
  3. Sports

Sports

image description

Details

The word Sports not only defines the physical ability and skills of our students but also embraces the bond that tie a team together, coupling them in a friendly environment precluding activities that develop them as a healthy being. While providing enjoyment to participants it also is a means of entertainment for spectators. Our college not only uplifts the players but also shapes the ones who are inclined towards sports activities. Apart from the environment that our sports ground provides, the players here end up building a family with so many tenants all ready to achieve the heights excelling in the field they are associated with.

Throwing a light to the different sports one can become a part of, our college has a infallible world of players. The one who accepts to be a part of this family is reformed and shaped with atmost perfection in every field he choose to be with.

The various indoor and outdoor sports one can opt for are:

Outdoor

  • VOLLEY-BALL
  • BASKET-BALL
  • CRICKET
  • FOOTBALL
  • HANDBALL
  • KABADDI
  • KHO-KHO

Indoor

  • BADMINTON
  • TABLE-TENNIS
  • CHESS
  • CAROM


COMMITTEE MEMBERS

  • Patron
    • PRINCIPAL
  • Prof. I/c Games & Sports
    • Dr. Nirmal Kumar Singh
  • Members:
    • Mr. S.D .Mishra
    • Mr. Tushar Saxena
    • Ms. Kiran Dewangan
    • Ms. K.Subhashini
    • Ms. Alka Mishra
  • Asst. Sports Officer
    • Mr. Kondal Rao
  • Sports Attendant
    • Mr. Sahir Qureshi

Our Activity

Sl. No. Activity Details Participation
1 Sports Meet

  • Inter Departmental Level in the Institute.
  • At the Zonal Level – University
  • At the Inter Zonal Level – University
1. Cricket tennis Ball Male)
2. Cricket tennis Ball (Female)
3. Badminton (Male)
4. Badminton (Female)
5. Table Tennis (Male)
6. Table Tennis (Female)
7. Volleyball (Male)
8. Volleyball (Female)
9. Football (Male)
10.Chess (Female)
11.Athletics (Male & Female)
12.Chess (Male)
13.Carrom(Male)
University Level
2 International Women’s Day Celebration 1.Poster Making Competition
2.Changing Role of Women In Indian Society
Institute level
3 Engineer’s Day 1. Quiz competition
2. Innovative & Creativity skills
3. Paper Presentation,
4. Debate Competition,
5. Movie Making & Technical Photography
Institute level
4 University level Extracurricular Events

 

1. Painting
2. Speech (English)
3. Extempore (Hindi)
4. Group Dance
5. Solo Dance
6. Technical Model
7. Essay Writing
8. Debate
9. Paper Presentation
10.Solo Song
University level

Students Achievement In Sports Events

Academic YearName of the Event

Year 2019-2020

Academic Year

Name of the Event

Name of Students

Position

Type of Event

2019 - 2020

Basketball

Rahul Tripathi 

Participation

East Zone inter University Tournaments 

Aman Sarjal 

Volleyball

Aman Sarjal 

Satyajeet Yadav

Suhail Hamid Kha

Abhishek Kumar Bek 

Dhananjay Kumar Sahu 

Table Tennis

Anubhav Singh

Hemant Kumar Barle

Badminton

Ayush Murthy 

Ayush Sharma 

2019 - 2020

100mts Boys

Ayan Agrawal 

1st position

CSVTU, BHILAI Zone I

100mts Girls 

Rajni Meshram

1st position

Dimpy Sahu 

1st position

200mts Girls 

Rajni Meshram

1st position

400 mts Boys 

Rishi Shrivastava 

3rd Position

400 mts Girls

Rajni Meshram

2nd Position

Javilin Throw Girls 

Dharni Sahu 

2nd Position

Discus Throw Boys 

Harish Kumar Thakur

1st position

Long Jump Boys  

Ayan Agrawal 

2nd Position

Long Jump Boys  

Abhishek Kumar Bek 

3rd Position

Long Jump Girls

Dimpy Sahu 

3rd Position

High Jump Boys 

Abhishek Kumar Bek 

3rd Position

High Jump Boys 

Harishabh Yadav 

4th Position

Tripal Jump  Boys 

Abhishek Kumar Bek 

3rd Position

Tripal Jump Boys

Harish Kumar Thakur

4th Position

4X100 Mts Reley Boys 

Abhishek Kumar Bek 

2nd Position

Purnesh T 

Rishi Shrivastava 

Ayan Agrawal 

4X100 Mts Reley Girls 

Rajni Meshram 

3rd Position

Tanya Agrawal 

Dimpy Sahu 

Pragati Tirkey

2019 - 2020

KHO - KHO Boys

Bhavesh Karanga 

Winner

CSVTU, Bhilai Zone I

Vikas Barla 

Mahendra Kamde

Yogeshwar Markam 

Nitesh Salam 

Gaurav Sinha 

Nidhish Thawarey

Rakesh Paikra 

Purnesh Pisde

Sanskar Kuldeep 

Himanshu Nag 

Vaibhav Karsayal 






2019 - 2020

Table Tennis Boys

Hemant Kumar Barle 

Winner 

CSVTU, Bhilai Zone I

Ashish Pal 

Aryan Khare 

Hrishabh Yadav 

Anubhav Singh 

2019 - 2020

VolleyballBoys

Ripunjay Singh 

Winner 

CSVTU, Bhilai Zone I

Neelesh Kumar Ghritlahare

Aman Sarjal 

Kunal Singh Rajput 

Aryan Khare 

Satyajeet Yadav 

Dhananjay Kumar Sahu 

Abhishek Kumar  Bek 

C Nag Paavan Sharma 

Vivekananda Choudhary 

Suhail Hamid Khan 

Vardhaman Jain 

2019 - 2020

Volleyball Girls 

Dharni Sahu 

Winner 

CSVTU, BHILAI Zone I

Shristi Dhruv 

Harsha Saha 

Snehlata Kushwaha 

Sangeeta Yadav 

Harshita Chandravanshi

Khushboo

Aditi Shrivastava 

Leelavati Kanwar 

Badminton Boys

B Ayush Murty 

Winner

Ayush Sharma 

Ayush Soni 

John Daniel 

Vanish 

Badminton Girls 

Nimrat Kaur 

Winner

Pooja Verma 

Samiksha 

Manisha Ilankar 

B Vandana 

Chess (Boys & Girls)

Vedant Diwan

Winner

Ashutosh Sahu

Jaya Sahu

Chess (Boys)

Vedant Diwan 

1st

Inter Section

Amit Gupta

2nd

Chess (Girls)

Prachi Mandavi

1st

Riya Kumbhare

2nd






2019 - 2020

Badminton (Boys)

Ayush sharma

1st

Inter Section

Abhinav Dubey 

2nd

Badminton (Girls)

Nimrat Kaur 

1st

Nehvanshika 

2nd

Table Tennis (Boys)

Pratham Rao Dhurve

1st 

Sagar Ghrithlare 

2nd

Year 2018-2019

2018 - 2019

Badminton

Pooja Verma 

Participation  

East Zone inter University Tournaments 

Badminton

Shreya Sahu 

Basketball

Sanchit Kumar Singh 

Basketball

Nikhil Naidu

Basketball

Rupesh 

Badminton

Ayush Murthy 

Badminton

Pramod Lethboria 

Badminton

Maneet Kumar 

Badminton

Anany Dubey 

Volleyball

Aman Sarjal 

Volleyball

Satyajeet Yadav

cricket

Anmol Tah 

cricket

J Rahul 

cricket

Naveen Sinha 

Football

Md. Saif

Football

Janendra Kumar Thakur 

2018 - 2019

Table Tennis(Boys) 

Hemant Kumar Barle

Winner

CSVTU, Bhilai Zone I 

Anubhav Singh

Ashish Pal

Vibrant Sahu

Harshit Nema 

2018 - 2019

100mts Girls 

Harsha Sahu

Runner 

CSVTU, Bhilai Zone I 

200 mts Boys

P Mahesh Soni

Runner 

Shot Put Girls 

Dimpi Singh 

Winner 

Harsha Sahu

Runner 

Javilin Throw Boys 

Vinay Kumar 

Winner 

Javilin Throw Girls 

Dharni Sahu 

Runner 

High Jump Girls 

Dimpi Singh 

Winner 

Tripal Jump Girls 

Dimpi Singh 

Winner 

4X100 Mts Reley Boys

Vinay Kumar Swarnkar 

Runner 

Hemant Kumar Thakur 

Ayan Agrawal 

P Mahesh Soni

4X100 Mts Reley Girls 

Harshita Chandravanshi 

Winner 

Harsha Sahu

Dimpi Singh 

Dharni Sahu 

2018 - 2019

Cricket 

Naveen Sinha 

Runner 

CSVTU, Bhilai Zone I 

Nikhil Shivankar 

Anjani Singh

Anmol Tah 

J Rahul 

Praveer Devid Tirkey 

Nipun Tank 

Sanjay Nayak 

Nirbhai Kujur 

Vaibhav Dewangan 

Shaikesh Sahu 

Rishabh Sharma 

Md Wasim 

Rakesh Ranjan 

Devvrat Singh 

Devid Banjare

2018 - 2019

Kabaddi 

Anjani Singh 

Winner

CSVTU, Bhilai Zone I 

Anish Singh 

Bhavesh Karanga 

Dhaneshwar Katpariya  

Munna Kumar 

Harsh Raut 

T Girish 

Yogeshwar Markam 

Mahendra Kamde 

Chhabi kumar Dhruw 

Shivank Patel 

Yash Raut 

2018 - 2019

 Volleyball     (Girls) 

Dharni Sahu

Winner 

CSVTU, Bhilai Zone I 

Tanya Agrawal 

Gunish Kaur

Harshita Sahu 

Shristhi Durvw

Khusboo 

Dimpi Singh

2018 - 2019

Volleyball (Boys) 

Rishabh Raj Pandey 

Runner 

CSVTU, Bhilai Zone I 

Aman Sarjal

Ripunjay Singh 

Neelesh Ghritlahare 

Satyajeet Yadav 

Abhishek Kumar Bek 

C Nag Pavan Sharma 

Dhananjay Ku Sahu 

Hrishabh Yadav 

Kunal Singh 

Manas Agrawal 

Anubhav Singh 

 

 

 

 

 

2018 - 2019

Chess Boys 

Ashutosh Sahu

Runner 

CSVTU, Bhilai Zone I 

Chess Girls 

Jaya Sahu

Winner 

CSVTU, Bhilai Zone I 

Year 2017-2018

2017 - 2018

Cricket (Boys)

Naveen Sinha

Participation

East Zone inter University Tournaments 

Himanshu Kaushal

Volleyball (Boys)

Abhay Tirkey

Participation

Sachin Toppo

Basketball (Boys)

 Sanchit Kumar

Participation

Rahul Tripathi

Football 

Amit Pandey

Participation

Badminton 

 Aameer Siddique

Participation

Maneet Kumar

Ayush Murti 

2017 - 2018

100mts Girls 

Monik Netam 

Winner 

CSVTU, Bhilai Inter Zone

200 mts Boys

Subesh Kumar Baghel 

Winner 

200mts Girls 

Monik Netam 

Winner 

Javilin Throw Boys 

Vinay Kumar Swarnkar 

Winner 

Long Jump Boys  

Subesh Kumar Baghel 

Winner 

Long Jump Girls 

Monika Netam 

Winner 

Tripal Jump Girls 

Dimpy Singh 

Winner 

4X100 Mts Reley Boys 

Subesh Kumar Baghel 

Winner 

P.Mahesh Soni 

Vinay Kumar Swarnkar 

Abhinav Singroul 

4X100 Mts Reley Girls

Monik Netam 

Winner 

Dimpy Singh 

Sweta Kashyap

Harshita Chandravashi 

2017 - 2018

Basketball Boys & Girls

Akansha Ekka

Winner 

CSVTU, Bhilai Inter Zone

Harshita

Jayant Kumar 

Sarang Singh 

Lucy

Sanchit Kumar 

Nitish Kumar 

Pratham T

Suman

Suman

Monika Netam 

2017 - 2018

Basketball Boys & Girls

Md. Shiddique Raza 

Winner 

CSVTU, Bhilai Inter Zone

Hitesh Mandavi 

Shristi Dhruv

Akansha Patel

Geetika Y

Naurin Quershi

Somya Tiwari

Rupesh Kumar 

Rahul Tripathi 

Nikhil Naidu 

Abhay Tirkey 

G V Roshan 

2017 - 2018

Kabaddi

Praveen Ohdhar 

Winner 

CSVTU, Bhilai Inter Zone

Anjani Singh 

Pradeep Baurai

Rajan Kumar Pal

Shashank Singh 

Yogeswar Markam 

T Girish 

Bhavesh Karanga 

Dhaneshwar 

Subesh Baghel 

Umang Parganiha 

Tinu Anand 

2017 - 2018

Table Tennis Girls

Shreya Sahu 

Winner 

CSVTU, Bhilai Inter Zone

Swati Samant 

Harshit Nema 

Shruti Tiwari 

Chess 

Jaya Sahu 

Winner 

CSVTU, Bhilai Inter Zone

Vikalp Gupta

2017 - 2018

Basketball Boys

Sanchi Kumar 

Winner 

CSVTU, Bhilai Zone I

Abhay Tirkey 

Rahul Tripathi 

Nikhil Naidu 

G V Roshan 

Gajendra Mongre 

Nilesh Navrang 

Nitish Kumar 

Jayant Kumar 

Hitesh Mandavi 

Aman Pal

Sarang Singh 

2017 - 2018

Basketball Girls

Monika Netam 

Winner 

CSVTU, Bhilai Zone I

Geetika Y

Somya Tiwari

Sweta Kashyap

Lucy

Suman

Akansha Ekka

Harshita

Akansha Patel

 

2017 - 2018

Kabaddi (Boys)

Subesh Baghel 

Winner 

CSVTU, Bhilai Zone I

Umang Parganiha 

Shashank Singh 

Chhavikant Malya 

Bhavesh Karanga 

Anjani Singh 

Tanu Anand 

Dhaneshwar 

T Girish 

Yogeshwar Markam 

Praveen Ohdhar 

Abhishek Awashti 

2017 - 2018

Football 

Hitesh Mandavi 

Winner 

CSVTU, Bhilai Zone I

Chhavikant Malia 

Amit Pandey 

Nitish Gupta 

Fanish Deohari

Sayed Shaz

Manikant Jaiswal 

Janendra Thakur 

Md. Saif 

Chetan Bhurangi 

P Mahesh Soni

Mrigank Kumar 

Girish kumar Dhruwe

Nirbhay Paikra 

Kartikey Dubey

Animesh Kand 

2017 - 2018

Table Tennis Boys 

Hrishabh Yadav 

Winner 

CSVTU, Bhilai Zone I

Anmol Tah

Hemant Kumar Barle 

Anubhav Singh 

Aameer sidiqui

2017 - 2018

Table Tennis Girls

Shruti Tiwari

Winner 

CSVTU, Bhilai Zone I

Shreya Sahu

Rupal Gupta 

2017 - 2018

Voleyball (Girls)

Chetna Gote

Winner 

CSVTU, Bhilai Zone I

Kriti Dhanendra

Anannksha Patle

Nourin Afroz Qureshi 

Monika Netam 

Harshita chandravanshi 

Khushboo 

Shristi Dhruw

Urmila Maravi 

Preeti Chouhan 

2017 - 2018

Volleyball (Boys)

Abhay Tirkey

Winner 

CSVTU, Bhilai Zone I

Sachin Toppo 

Anish Verma 

Ripunjay Singh 

Prateek Singh Netam 

Rishabh Raj Pandey 

Shrinjay Kumar 

Md. Aaquib Khan 

Aman Sarjal 

Sayed Shaz

Krishnakant Mishra 

Prakash Gupta 

2017 - 2018

100mts Boys

P.Mahesh Soni 

Winner 

CSVTU, Bhilai Zone I

100mts Girls 

Monik Netam 

Winner 

200 mts Boys

Subesh Kumar Baghel 

Winner 

200 mts Boys

P.Mahesh Soni 

Runner 

200mts Girls 

Monik Netam 

Winner 

400 mts Boys 

P.Mahesh Soni 

Winner 

400 mts Boys 

Vinay Kumar Swarnkar 

Runner 

Shot Put Boys 

Gaurav Jaiswal 

Winner 

Javilin Throw Boys 

Vinay Kumar Swarnkar 

Runner 

Javilin Throw Girls 

Harshita Chandravashi 

Runner 

Discus Throw Boys 

Umang Parganiha 

Winner 

Discus Throw Boys 

Shashank Singh 

Runner 

Long Jump Boys  

Subesh Kumar Baghel 

Winner 

Long Jump Girls 

Monik Netam 

Winner 

2017 - 2018

High Jump Boys 

Subesh Kumar Baghel 

Winner 

High Jump Boys 

Vikrant 

Runner 

High Jump Girls 

Dimpy Singh 

Winner 

Tripal Jump  Boys 

Tabis Akhtar 

Runner 

Tripal Jump Girls 

Dimpy Singh 

Winner 

4X100 Mts Reley Boys 

Subesh Kumar Baghel 

Winner 

P.Mahesh Soni 

Vinay Kumar Swarnkar 

Abhinav Singroul 

4X100 Mts Reley Girls 

Monik Netam 

Winner 

Dimpy Singh 

Soumya Tiwari

Harshita Chandravashi 

2017 - 2018

Cricket Leather Ball 

Akhilesh 

Winner 

CSVTU, Bhilai Zone I

Anmol Tah 

Himanshu Kaushal 

Rajat Kumar 

Nikhil 

Vinay 

Amit Ranjan 

Naveen Sinha 

J Rahul 

Anjani Singh 

Devid 

Ankit Mishra 

Rishabh 

Prakash Gupta 

Sanjay 

Ankit Gupta 

Year 2016-2017

2016 - 2017 

Cricket Leather Ball 

Himanshu Kaushal

3rd 

East Zone inter University Tournaments 

Rajat Kumar 

Naveen Sinha 

Volleyball Girls

Simran Singh

Participation

Shrishti Sharma

Pragya Paikra

2016 - 2017 

Table Tennis (Boys)

Lokendra Singh

Runner

INTER ZONE

Praveen

Aamer Sidque

Abhinav Singh

Risabh Yadav

Badminton (Girls) 

Shruti Tiwari

Winner

INTER ZONE

Rupal Gupta

Rashimi Sharma

Sneha

2016 - 2017 

Volleyball (Girls)

Srishti Sharma

Winner

INTER ZONE

Simran Singh 

Pragya Paikra

Chetna Gota

Kirti Dhanendra 

Nourin Qureshi 

Akanksha Patel 

2016 - 2017 

Volleyball (Boys)

Suraj Singh

Runner

INTER ZONE

Arvind Kumar 

Sachin Toppo

Abhay Tirkey

Ankit Verma 

Md. Aaquib Khan

Prateek Singh Netam

Shrinjay Kumar

Praveer Krishna

Anish Verma 

Aman Sarjal 

Sachin Goel 

2016 - 2017 

4x100 mt relay

Shashank Singh

Runner

INTER ZONE

Long Jump,           400mt,                   4x100 mt relay

Subesh Baghel 

Winner, Winner, Runner 

4x100 mt relay

Abhinav Singrol 

Runner

Triple Jump,                  4x100 mt relay

Hitesh Mandavi 

Runner, Runner

INTER ZONE

High Jump,                 4x100 mt Relay

Dumpy Singh 

Winner, Winner 

100 mt,                             200 mt,                 4x100 mt relay 

Monika Netam 

Winner, Winner, Winner 

4x100 mt relay

Geetika

Winner 

2016 - 2017 

Basketball Boys 

Arvind Kumar

Runner

CSVTU, Bhila  Zone I

Rishabh Yadav

Ravi Chourasiya 

Devendra Kanwar

Omesh Sudhakar 

Swagatam Roy 

Roshan G V 

Abhay Tirkey 

Sanchit 

Nikhil Naidu 

Jayant Reddy 

2016 - 2017 

Basketball (Girls)

Monik Netam

Winner

CSVTU, Bhila  Zone I

Y. Geetika 

Sampada Kshirsagar

Somya Tiwari

Harshita Chandravansi

Anjali Tigga 

Krishna Patel

Taab Wasim Kureshi

Shubi Joshi

G. V. Laveena 

Taruna Sahu

Pooja Upadhyay

2016 - 2017 

Handball (Boys)

Ravi Kumar Chourasia 

Runner

CSVTU, Bhila  Zone I

Omesh Sudhakar

Rishab Yadav 

Suraj Singh 

Arvind Kumar 

Devendra Kanwar 

Swagatam Roy 

Abhinav Singrol

Anish Verma 

Parmesh Padoti

Tomesh Chrakadhari 

Mitesh Dewangan 

2016 - 2017 

Table Tennis              (Boys & Girls)

Lokendra Singh

Winner

CSVTU, Bhilai Zone I

Praveen

Aamer Sidque

Abhinav Singh

Risabh Yadav

Shruti Tiwari

Rupal Gupta

Smita Tirkey

2016 - 2017 

Badminton             (Boy's & Girls) 

Shruti Tiwari

Winner

CSVTU, Bhilai Zone I

Rupal Gupta 

Rashimi Sharma 

Sneha 

Tanveer Gill

Aamir Siddqui

Tanay 

Pramod Lethbaria

Vinay (Stand by)

Rajat Agrawal 

Chess  Girls

A Sujatha

Winner

CSVTU, Bhilai Zone I

Pooja Dixit 

2016 - 2017 

Volleyball (Girls)

Srishti Sharma

Winner

CSVTU, Bhilai Zone I

Simran Singh 

Pragya Paikra

Chetna Gote

Kirti Dhanendra 

Noarin Qureshi 

Akansha Patel 

Khushboo

Monika Netam 

2016 - 2017 

Volleyball (Boys)

Suraj Singh

Winner

CSVTU, Bhilai Zone I

Arvind Kumar 

Sachin Toppo

Abhay Tirkey

Ankit Verma 

Md. Aaquib Khan

Prateek Singh Netam

KrishnaKant Mishra 

Praveer Krishna

Anish Verma 

Aman Sarjal 

Sachin Goel 

2016 - 2017 

Cricket Leather Ball 

Gyanesh Uikey 

Winner

CSVTU, Bhilai Zone I

Tauzy Khan

Prakesh Gupta 

Suraj Singh 

Himanshu Koushal

Rajat Kumar 

Vinay Bagde 

Rahul Pandey

Saleem Ali

Subesh Ku Baghel 

Nikhil Shivankar 

Naveen Sinha 

Anjani Singh

Wasim Khan 

Hemant kumar Thakur 

Anmol Tah

2016 - 2017 

100mts Girls 

Monik Netam

Winner

CSVTU, Bhilai Zone I

200 mts Boys

Amit Pandey

Runner 

200mts Girls 

Monik Netam

Winner

400 mts Boys 

Subesh Kumar Baghel

Winner

Shot Put Girls 

Dimpy Singh 

Winner

Shot Put Girls 

Akansha Vishwakarma 

Runner 

Javilin Throw Boys 

Vinay Kumar 

Runner 

Discus Throw  Girls 

Monika Netam 

Winner

Long Jump Boys  

Subhesh Kumar Baghel 

Winner

Long Jump Boys  

Chhavikant Malia

Runner 

Long Jump Girls 

Sampada Kshirsagar 

Winner

High Jump Boys 

Chhavikant Malia

Winner

High Jump Girls 

Dimpy Singh 

Winner

Tripal Jump  Boys 

Hitesh Mandavi 

Winner

Tripal Jump Girls 

Dimpy Singh 

Winner

4X100 Mts Reley Boys 

Abhinav Singrol 

Winner

Subhesh Kumar Baghel 

Sashank Singh 

Hitesh Mandavi 

4X100 Mts Reley Girls 

Monika Netam 

Runner 

Dimpy Singh 

Sampada Kshirsagar 

Ayushi Ingole


image description
image description
image description
image description
image description
image description
image description
image description
image description
image description
image description
image description
image description
image description
image description